Competition Results 2014-2015

Date Event FAW Fencer Place Coach
09/13,2014 European Cadet Foil Cup Gyor,Hungary    
  Cadet Women's Fiol Binder, Sylvie Bronze Anna Katkova
  Cadet Women's Fiol Mageras,Finnula 7th Slava Grigoriev
20/08-25/08/2014 Pan-American Youth and Veteran Championship St. Cruz, Aruba    
  Youth Men's Foil Lutar, Lucas Bronze Slava Grigoriev, Anton Kuksa
  Veteran Women's Foil Evans, Judith Bronze Anna Katkova
10/3 - 10/5/2014 Super Youth Circuit Atlanta,GA    
  Youth 12 Women’s Epee Glucksman,Keegan Bronze Dima Chumak, Anton Kuksa
  Youth 12 Men’s Foil Evans, Cameron Bronze Anna Katkova
  Youth 14 Women’s Epee Glucksman,Keegan Bronze Dima Chumak, Anton Kuksa
10/10/2014 - 10/13/2014 North American Cup Portland, OR    
  Cadet Women's Foil Binder,Sylvie Silver Anna Katkova
10/17/2014 - 10/19/2014 Super Youth Circuit Jersey City, NJ    
  Y10 Men's Epee Gibson, Nowell Silver Alex Zurabishvili
  Y12 Men's Foil Binder, Zachary Bronze Slava Grigoriev, Anton Kuksa
  Y12 Women's Epee Choi, Lyla Silver Alex Zurabishvili
  Y12 Women's Foil Ferrari, Christina Bronze Anna Katkova
  Y14 Men's Epee Lombardo, Teddy Gold Alex Zurabishvili
  Y14 Men's Foil Levin, Nestor Bronze Slava Grigoriev
  Y14 Women's Epee Glucksman, Keegan Bronze Dima Chumak, Anton Kuksa
11/7/2014 - 11/10/2014 North American Cup Louisville, KY    
  Y-14 Men's Epee Lombardo, Theodore 8th Alex Zurabishvili
  Junior Women's Foil Semel, Liana 6th Place Anna Katkova
  Y-14 Women's Epee Glucksman, Keegan 8th Dima Chumak, Anton Kuksa
11/28/2014 - 11/30/2014 Super Youth Circuit Secaucus, NJ    
  Y10 Women's Epee Watrall, Christina Bronze Alex Zurabishvili
  Y12 Women's Epee Glucksman, Keegan Gold Dima Chumak, Anton Kuksa
29/11 to 30/11/2014 European Cadet Foil Cup Tauberbischofsheim, Germany    
  Cadet Women's Foil Binder, Sylvie Gold Anna Katkova
12/5/2014 - 12/8/2014 North American Cup Dallas, TX    
  Div I Women's Foil Semel, Liana 6th Anna Katkova
  Vet-60 Women's Foil Rosenfeld, Madelon 5th Slava Grigoriev
  Vet-70+ Women's Foil Evans, Judith 5th Anna Katkova
12/19/2014 - 12/21/2014 Super Youth Circuit Chandler, AZ    
  Y12 Women's Epee Glucksman, Keegan Gold Dima Chumak, Anton Kuksa
  Y14 Women's Epee Glucksman, Keegan Silver Dima Chumak, Anton Kuksa
01/02/2015 - 01/04/2015 Super Youth Circuit Durham, NH    
  Y12 Men's Epee Chin, Ethan Silver Alex Zurabishvili
  Y12 Men's Foil Binder, Zachary Bronze Slava Grigoriev, Anton Kuksa
  Y14 Men's Foil Fields, Miles Bronze Slava Grigoriev
1/9/2015 - 1/12/2015 North American Cup Salt Lake City, UT    
  Junior Women's Epee Wines, Victoria 5th Alex Zurabishvili
01/23/2015 - 01/25/2015 Super Youth Circuit Rosemont, IL    
  Y12 Men's Foil Lutar, Lucas Gold Slava Grigoriev, Anton Kuksa
  Y14 Women's Foil Abayeva, Sasha Bronze Slava Grigoriev
02/06/2015 - 02/08/2015 Super Youth Circuit National Harbor, MD    
  Y12 Men's Epee Glucksman, Zi Bronze Dima Chumak, Anton Kuksa
  Y12 Men's Foil Lutar, Lucas Gold Slava Grigoriev, Anton Kuksa
  Y12 Men's Foil Binder, Zachary Sillver Slava Grigoriev, Anton Kuksa
  Y12 Women's Foil Ferrari, Christina Silver Anna Katkova
2/13/2015 - 2/16/2015 Junior Olympic Championship Richmond, VA    
  Junior Team Women's Foil Binder, Sylvie Gold Anna Katkova
  ---- Mageras, Finulla Gold Slava Grigoriev
  ---- Peters, Olympia Gold Slava Grigoriev, Anton Kuksa
  ---- Carminucci, Joanne Gold Anna Katkova
  Junior Team Women's Epee Berdichevsky, Adelle Silver Dima Chumak
  ---- Falkowski, Natalia Silver Alex Zurabishvili
  ---- Vigna, Nicolette Silver Alex Zurabishvili
  ---- Ra, Sharon Silver Vadim Diambekov
  Junior Women's Epee Wines, Victoria 5th Alex Zurabishvili
2/27/2015 - 3/2/2015 North American Cup Reno, NV    
  Div I Women's Epee O'neill-Lyublinsky, Jessica Silver Alex Zurabishvili
  Vet-60 Women's Foil Rosenfeld, Madelon 6th Slava Grigoriev
  Vet-70+ Women's Foil Reckling, Diane Bronze Anna Katkova, Anton Kuksa
  Div I Women's Foil Binder, Sylvie 8th Anna Katkova
03/19/2015 - 03/22/2015 NCAA Championships Columbus, Ohio    
  Women's Epee Victoria Wines Bronze Alex Zurabishvili
4/17/2015 - 4/20/2015 North American Cup Milwaukee, WI    
  Y-14 Men's Foil Levin, Nestor Bronze Slava Grigoriev
  Y-14 Women's Epee Glucksman, Keegan 6th Dima Chumak, Anton Kuksa
  Div II Men's Foil Levine, Nestor 2nd Slava Grigoriev
  Div II Men's Foil XIE, Yan Yan Bronze Slava Grigoriev
  Y-12 Men's Foil Binder, Zachary Silver Slava Grigoriev, Anton Kuksa
05/01/2015 - 05/03/2015 Super Youth Cup Rocky Point, NY    
  Y10 Men's Epee Moske, Wendell Silver Alex Zurabishvili
  Y10 Women's Epee Watrall, Christina Gold Alex Zurabishvili
  Y12 Men's Foil Binder, Zachary SIlver Slava Grigoriev, Anton Kuksa
  Y12 Men's Foil Evans, Cameron Bronze Anna Katkova
  Y12 Women's Epee Choi, Lyla Silver Alex Zurabishvili
6/28/2015 - 7/6/2015 USA Fencing National Championships Columbus OH    
  Cadet Men's Foil Wong, Robert 6th Slava Grigoriev
  Senior Team Women's Foil Binder, Sylvie Bronze Anna Katkova
  ---- Carminucci, Joanne Bronze Anna Katkova
  ---- Mageras, Finnula Bronze Slava Grigoriev
  ---- Zhang, Laurel Bronze Slava Grigoriev
  Vet-70 Women's Foil Reckling, Diane Silver Anna Katkova, Anton Kuksa
  Vet-60 Women's Foil Rosenfeld, Madelon Bronze Slava Grigoriev
  Div II Men's Foil XIE, Yan Yan Silver Slava Grigoriev
  Cadet Women's Foil Binder, Sylvie Silver Anna Katkova
  Y-12 Women's Epee Glucksman, Keegan Bronze Dima Chumak, Anton Kuksa
  Y-12 Men's Epee Chin, Ethan Bronze Alex Zurabishvili
  Y-12 Women's Foil Flanagan, Catherine 8th Stepa Simonov
  Y-14 Men's Epee Lombardo, Theodore Silver Alex Zurabishvili
  Y-12 Men's Foil Lutar, Lucas 8th Slava Grigoriev, Anton Kuksa
7/11/2015-7/20/2015 Senior World Championships Moscow, Russia    
  Men's Foil Eduard Grigoriev Top 64 Slava Grigoriev